Bulut bilişim teknolojileri masaüstü programcılığının sonunu getirmekte kararlı gibi gözüküyor. PDF ile ilgili her türlü ihtiyacınıza çevrim içi çözümler sunan Smallpdf Mathis ve ekibi tarafından hayata geçirilmiş.

İsviçre’de tasarlanan projede üç ana motivasyona odaklanılmış: güvenilirlik, güvenlik ve basitlik. Arayüz gerçekten başarılı. Sitenin her sayfasından basitlik akıyor. Güvenirlik konusunda ise siteye dönüştürmek için yüklenen dosyaların çevrimden 1 saat sonra silindiği bilgisi mevcut. Kesin bilgi, yayalım.

İşte sitenin üyelik gerektirmeksizin sunduğu hizmetler:

Geçtiğimiz günlerde yabancı dilde metne sahip bir pdf dosyası üzerinde düzenleme yapmak istediğimde dosyanın korumalı (şifreli) olduğu uyarısını aldım. Smallpdf.com’da “PDF Şifre Kaldırma” menüsüne girdim, elimdeki PDF dosyasını sürükle-bırak yöntemiyle yükledim ve korumayı (şifreyi) kaldırdım. Bu arada yasal bir işlem yaptığımızdan emin olmakta fayda var. Bu işlemin tersi olarak PDF dosyanıza şifreleme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle tez döneminde olan öğrencilerin ellerindeki PDF dosyalarını birleştirme çabalarına veya tek bir PDF dosyasını birden fazla parçaya ayırma ihtiyaçlarına da hızlı çözümler sunan bir site.

Şu an PDF dosyalarını Word belgesine dönüştürmede en fazla tercih edilen Abbyfine Reader yazılımını biliyorsunuzdur. Eğer çok karmaşık ve detaylı bir dönüştürme yapmayacaksanız bu masaüstü programına veda etme zamanı gelmiş gibi. Çünkü Smallpdf üzerinden de başarılı ve az kayıplı dönüşümler gerçekleştirebiliyorsunuz. Word formatından PDF’e dönüştürme ise Smallpdf’de sanırım en az kullanılan seçenektir. Eğer 2003 sonrası Microsoft Office Word kullanıcısıysanız “Farklı Kaydet” penceresinden Word dosyanızı Pdf formatına dönüştürmeniz mümkün. Bu işlem için ek bir yazılıma ihtiyacınız yok. Excel dönüşümleri ise her alanda olmasa da kimi alanlarda sıkça ihtiyaç duyulan bir fonksiyon.

Smallpdf üzerinde resim dosyalarınızı ve Powerpoint sunum dosyalarınızı PDF’e veya PDF dosyanızı resim ve sunum dosyasına dönüştürebilirsiniz. Powerpoint programının Farklı Kaydet menüsünden PDF uzantılı çıktı elde etmek de mümkün, uzaklarda aramayın.

Önemli sayılabilecek fonksiyonlardan bir tanesi de PDF dosyanızın boyutu (MB). Özellikle e-posta ekinde göndermek istediğiniz PDF dosyaları boyutları nedeniyle problem çıkarıyorsa Smallpdf üzerinden aynı PDF dosyasının boyutunu neredeyse 1/10 oranında küçültebilirsiniz. Son olarak PDF sayfalarınızın yatay/dikey pozisyonlarını site üzerinden değiştirme şansınız da mevcut.

Siteye ulaşmak için tıklayın

Yorum Ekle