Alan adları (domain name), sitelerin internet ortamındaki adreslerini ifade eder. Google, Facebook, YouTube gibi. Bir internet sitesi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle kendinize alan adı beğenmeniz gerekmektedir.

Alan adı uzantıları ise sitenizin içeriğine göre değişiklik gösterebilir. .com, .net, .org, .biz, .info gibi uzantıları isteyen kişi ve kurumlar özgürce seçilebilirken bazı alan adı uzantıları için ön şartlar tanımlanmıştır, her şahıs veya kurum kullanamaz.

Bunlardan bir tanesi de lise dengi ve aşağısındaki eğitim kurumları tarafından kullanılan .k12 uzantısıdır. K12 uzantılı bir alan adı alabilmeniz için müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, ya da “Alan Adı Tahsis Formu”nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak “.tr” Alan Adı Yönetimi’ne gönderilmesi gerekmektedir. Gördüğünüz gibi zahmetli bir iş.

Peki k12’nin anlamı nedir? K12; Kanada, ABD ve Avusturalya’da ilk, orta ve lise dengi okulların siteleri için belirlenmiş bir standarttır. Kindergarten ve 12th grade terimlerinden türemiştir. Kindergarten; 4-6 yaş aralığında okula başlayan çocukları temsil ederken 12thgrade veya grade 12 ise 12.sınıf anlamına gelmektedir. Bu ülkeler 12 yıllık eğitim süresini ve Kindergarten terimini baz alarak .k12 uzantısını seçmiştir.

Türkiye de bu uzantıyı olduğu gibi kabul edip eğitim kurumlarında kullanılmasını uygun görmüştür.

Yorum Ekle