Dersinize biraz hareket katmak ister misiniz? Karşınızda Kahoot. Dilerseniz konuyu anlatmadan önce öğrencilerinizin hazırbulunuşluğunu ölçün ya da konuyla ilgili motivasyonlarını artırın veya konu sonunda bir tarama gerçekleştirerek yaşadıkları heyecana ortak olun. Detaya girmeden önce Kahoot’un sınıf ortamında uygulanışına ait şu videoyu izleyelim.

Kahoot; ders öncesinde hazırladığınız soruları sınıf ortamında ekrana yansıtarak öğrencilerinizin internete bağlanabildikleri herhangi bir cihaz üzerinden (masaüstü bilgisayar, notebook, tablet, telefon, vs.) doğru cevabı bulmaya çalıştıkları ve cevapları karşılığında puan topladıkları bir uygulama. Arayüzü ingilizce ancak yapmanız gereken basamaklar çok zor değil, şöyle ki:

* getkahoot.com adresinden ücretsiz bir üyelik oluşturup sisteme giriş yapıyoruz.
* Quiz, discussion(tartışma) veya survey(anket) çeşitlerinden uygulamak istediğimiz türe tıklıyoruz.
* Quizinize bir isim vererek soru ve cevapları gireceğiniz ana ekrana geçiş yapıyoruz (quiz yapmak istediğinizi varsayarak).
* Soruları(yeni soru eklemek için sağ altta bulunan +add question), cevapları(doğru cevabınızın altındaki incorrect’i correct yapmayı unutmayın) ve süreyi ayarladıktan sonra sağ altta bulunan Next: settings’ e tıklıyoruz.
* Language (dil) ve Primary audience (hedef kitle) kısımlarını belirleyip Next: cover image’e tıklıyoruz.
* Dilerseniz bir kapak fotoğrafı seçebilirsiniz ancak zorunlu değil hatta gereksiz denebilir. Son olarak Done’a tıkladığınızda quiz uygulamaya hazır hale geliyor.

Play now’a tıkladıktan sonra artık yapmanız gerekenler şu şekilde:

Siteye ulaşmak için tıklayın

Yorum Ekle