inFORM, MIT Media Lab bünyesinde çalışmalarını sürdüren Tangible Media Group‘tan Daniel Leithinger, Sean Follmer, Alex Olwal, Akimitsu Hogge ve Hiroshi Ishii’nin üzerinde çalıştıkları bir proje. Amaç hareketli şekil görüntüleme yoluyla etkileşim sağlamak. Daha basit bir ifadeyle: Mekanlar Arası Etkileşim.

Kinect sensöründen destek alan InForm, vücut hareketlerini izleyerek bu hareketleri fiziksel piksellerden oluşan bir masada tekrar oluşturuyor. Bu sayede masa üzerindeki nesneler ile uzaktan etkileşimde bulunmak mümkün oluyor. Masadaki “pikseller”, aslında motorize edilmiş 900 polistrol piminden oluşuyor. MIT’in belgelerine göre bu pimler, yüzeyden 4 inç yukarıya doğru uzayabiliyorlar (chip.com.tr).”

Grup çalışanları bu teknolojiyle ilgili bir amaçlarının da farklı mekanlarda bulunan tasarımcı, mimar veya mühendislerin tek bir eser üzerinde çalışabilmelerini sağlamak olduğu ifade etmişler. Yukarıdaki resimde pins olarak adlandırılan ve piksel mantığıyla çalışan çubuklar daha küçültülüp sayısı artırıldığında hatta aktif renk değişimi de özellik olarak eklenirse neden olmasın. Gelecek adına umut verici bir teknoloji.

[su_vimeo url=”http://vimeo.com/79179138″ width=”800″ height=”600″]

Siteye ulaşmak için tıklayın

Yorum Ekle