Ülkemizde ve yurt dışında popüler sosyal ağların (facebook, twitter gibi) eğitim amaçlı kullanıldığı faaliyetler devam ederken yalnızca eğitim odaklı sosyal ağ projeleri de tek tek hayata geçmeye başladı. Internetin yaygınlaşıp birçok öğrencinin ev ortamından dış dünyaya bağlanabilmesi ile, öğrenci ve öğretmenlerin sınıf ortamı dışında da etkileşim fırsatı yakalamaları eğitsel sosyal ağların etkin kullanılabilirlik oranını artırdı. Öğrenme yönetim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen eğitsel sosyal ağların tanıtımına yerli bir girişim olan beyazpano.com ile başlayalım.

Türkiye’nin en büyük eğitim platformu olma amacıyla yola çıkan beyazpano.com bir eğitmenin sınıfta üstlenmiş olduğu pek çok fonksiyonu dijital ortama taşıyor. 2013 kasım ayı sonunda toplam 70.000 üyeye sahip olan site 2013-2014 ders yılı sonunda 200.000 kullanıcıya hizmet vermeyi hedefliyor.

Siteye ulaşmak için tıklayın.

 


Öğrenmeden heyecan duyan öğrenciler için tasarlanan Edmodo ile öğrencilerinizin çevrimiçi sınıf tartışmalarına devam etmelerini sağlayabilir, performans veya davranışa dayalı olarak sistem üzerinden öğrencilerinizi ödüllendirebilirsiniz. Edmodo; beyazpano‘daki eğitmen ve öğrenci girişine ek olarak veliler ve yöneticiler için de sisteme giriş imkanı tanıyor.

Siteye ulaşmak için tıklayın.

 


Yukarıdaki eğitsel sosyal ağlardan farklı olarak eş zamanlı (senkron) ekran paylaşımı ile öne çıkan thinkbinder öğretmen ve öğrencilerin site üzerinden derslerine devam edebilecekleri bir sistem üzerine kurulu. Grup çalışmalarının, not paylaşımının ve gerçek zamanlı etkileşim sağlamanın öğrenmeyi basitleştirerek kalıcı hale getirdiğini belirten thinkbinder basit arayüzü ile grup çalışmasına katılacak öğrenci ve öğretmenlerini bekliyor.

Siteye ulaşmak için tıklayın.

 

Bu eğitsel sosyal ağlar dışında teachem, group.ps gibi diğerlerine de göz atmak isterseniz educationdive bizler için bir dizi eğitsel sosyal ağı arşivlemiş durumda.

Yorum Ekle