Televizyon programları yetişkinler kadar, çocukların hayatlarında da önemli roller üstleniyor. Yapımcılar da izleyici kitlesinin çeşitliliği gereği farklı yaş ve eğitim gruplarına göre programlar hazırlıyorlar. Çizgi diziler ise çocukların dünyasına hitap ettiği için daha titiz hazırlanma sürecinden geçiyor. Öyle ki çocuklar sevdikleri karakterler ile özdeşleşme oyunları oynayarak onların bakış açısını anlamaya çalışıyorlar. Bu sayede hem yaratıcılıklarını hem de zihinsel gelişimlerini gerçekleştiriyorlar.

[sz-youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=DZI7naRDgxM” method=”N”/]


Pepee
okul öncesi 0-5 yaş grubu çocukların en meraklı, araştırmacı dönemlerinde eğlenerek öğrenmeleri fikriyle ortaya çıkmış bir çizgi dizi. Yabancı örneklerinin aksine Türkiye’den grafiker, uzman ve yapımcıların oluşturduğu bir ekip tarafından gösterime sunulan animasyonun ana karakterinin ismi de Pepee. Hayal Dünyası Animasyon Stüdyolarında hazırlanan bölümler TRT ekranlarında çocuklarla buluşuyor. Pepee‘yi izlemek için resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Pepee.com.tr

Ve CaillouCaillou ya da Türkçe okunuşuyla Kayu, yazar Christine L’Heureux ve çizer Hélène Desputaux’un kitaplarından televizyona uyarlanan Kanada yapımı bir çizgi dizi. Caillou kitapları Fransız psikanalist Dr Françoise Dolto’nun (1908-1988) çalışmalarından esinlenerek yazılmış. Bu sayede çocuk gelişimi üzerine ünlenmiş Dr Dolto teorileri Kayu kitapları ve çizgi dizileri ile insanlarla buluşmuş durumda. Dizi, Caillou adlı 4 yaşındaki bir erkek çocuğun insanlarla ilişkilerini ve günlük yaşamını konu alıyor. Orijinal dili Fransızca olan dizi, farklı dillere çevrilerek Amerika’dan Almanya’ya, İngiltere’den Türkiye’ye kadar pek çok ülkede yayımlanmakta.

[sz-youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=PKuaCLl4wJ0″ method=”N”/]
Caillou sözcüğü Fransızcada “çakıl taşı” demek ve bu sözcük “kel” anlamında da kullanılıyor. Dizideki Caillou karakterinin saçı yok. Dizinin yapımcıları bu konu hakkındaki sorulara: Kitaptaki Caillou karakterinin yaşı, çizgi dizidekinden daha küçük ve bebeklerin saçları gür değildir şekilde cevap veriyor. Diziye yapılan uyarlamada da aslı bozulmamış ve bu yüzden yaşı büyümesine karşın Caillou karakteri televiyzona saçsız olarak aktarılmış. Diğer bir açıklamada ise Caillou karakterinin lösemi olduğu ancak lösemi de olsa hayatla barışık yaşadığı belirtiliyor. Kayu ile ilgili oyun, aktivite ve videolara da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle