Nihai hedefimiz, teknoloji sayesinde herkesin özel öğretmen deneyimine erişmesini sağlamak. Çevrim içi öğrenimde motivasyonu korumak zordur. Bu nedenle Duolingo’yu insanların yeni becerileri oyun oynar gibi kazanmayı isteyecekleri, eğlenceli bir yer haline getirdik.

1,2 milyardan fazla insan dil öğreniyor ve bunu daha iyi fırsatlar elde etmek için yapıyor. Maalesef dil öğrenimi pahalı ve çoğunluk bu eğitimden mahrum kalıyor.

Duolingo’yu herkesin ücretsiz dil eğitimi şansına sahip olması için yaptık. Gizli ücretler ve paralı içerik yok. Gerçekten ücretsiz.

Duolingo’yu hem dünyanın en zengin adamı, hem Hollywood yıldızları, hem de gelişmekte olan ülkelerdeki devlet okulu öğrencileri kullanıyor. Daha fazla paranın daha iyi eğitim satın alamayacağı zaman gerçek eşitliğin yaşanacağına inanıyoruz.

Duolingo

https://s3.amazonaws.com/duolingo-data/s3/press-assets/press_kit.zip

Duolingo’nun kurucuları Luis von Ahn (sağda) ve Severin Hacker (solda). Carnegie Mellon Üniversitesi hocalarından Luis von Ahn, çevrim içi ortamda güvenlik adına karışık yazıları tanımamızı bekleyen sistemin yani CAPTCHA’ın mucidiymiş. Google’a iki şirket satmış ve TED’de yoğun ilgi gören konuşmalar yapmış. Severin Hacker ise 2006 yılında ETH Zürih Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun olmuş ve 2014 yılında da Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamış.

https://twitter.com/duolingo/status/865227341982781441

Duolingo, en az Lingualeo kadar ilgi gören ve Türkçe dil desteği sunan bir diğer yabancı dil öğrenme sitesi. Lingualeo’dan farkı ise yalnızca İngilizce öğretimi değil İtalyanca’dan Yunanca’ya, İspanyolca’dan Japonca’ya geniş bir dil yelpazesine sahip olması.

Duolingo’nun bu yazıya konu olma nedeni ise “Okullar için Duolingo” projesini hayata geçirmesi.

https://twitter.com/duolingo/status/686958786351906816

https://schools.duolingo.com adresinden ulaşabileceğiniz sitede, artık tüm çevrim içi öğrenme ortamlarından alışık olduğumuz;

  1. Sınıfını oluştur.
  2. Kurs içeriğini belirle.
  3. Öğrencilerini ekle veya davet et.
  4. Ödev ver.
  5. Gelişimi takip et.

basamaklarını tamamlamamız bekleniyor.

https://schools.duolingo.com/

Bu sayede dönüştürülmüş öğrenme yaklaşımının çevrim içi boyutunu oluşturacak öğrenme ortamını yapılandırmış oluyoruz. Sitenin sınıf içi boyuta ilişkin etkinlik önerileri de mevcut. “Sınıf aktiviteleri” menüsü altında yer alan başlıkları sınıf içi etkinlikleri zenginleştirmede kullanabilirsiniz.

https://schools.duolingo.com
  • Siteye nasıl üye olunur?
  • Sınıf nasıl oluşturulur?
  • Öğrenciler nasıl eklenir?

gibi soruları siteyi kurcalayarak, deneme yanılma yöntemi ile keşfetmenizi rica ediyorum. Eminim daha kalıcı olacaktır. Luis’in daha afilli bir fotoğrafıyla yazımı sonlandırayım. İlk fotoğrafı da (sayko mode) basın bültenlerinden almıştım hâlbuki.

https://twitter.com/businessinsider/status/860129902149939200

Siteye ulaşmak için tıklayın

Yorum Ekle