Facebook
ile ortaya çıkan kendini ifade etme, düşüncelerini başkaları ile paylaşma ve en önemlisi yaptığı aktivitelerden çevresindeki insanları haberdar etme ortamı, Twitter ve Foursquare gibi diğer sosyal ağlar ile olabildiğince genişlemiş durumda. 4 Şubat 2004’te kurulan Facebook‘un bu denli büyümesinin formülü de insandaki merak duygusu. Arkadaşlarımızı takip etmeyi, hayatlarındaki gelişmelerden haberdar olmayı ve kendi yaptıklarımızı da onlarla paylaşmayı seviyoruz. Bu rüzgarı başlangıçta Facebook‘a kaptıran Google, google+ uygulaması ile bir türlü gereken atağı yapamayınca oyunun kuralını baştan yazmaya karar vermiş olmalı ki hayatımıza Google Glass‘ı entegre etmeye çalışıyor.

Peki Google Glass nedir?

Kısaca yaşamımızı İnternet üzerinden canlı yayınlamamızı sağlayacak giyilebilir teknoloji diyebiliriz. Her ne kadar aşağıdaki videoda hava durumu, yol durumu, yol tarifi veya mesajlaşma gibi hizmetlerden bahsedilse de hizmetin temelinde yine merak duygusunun suistimal edilmesi var. Şu an için İnternet üzerinden canlı yayın gibi bir durum söz konusu değil ancak işin varacağı noktayı görmek uzmanlık gerektirmiyor. Artık insanlar merak ettikleri kişinin o saniyede ne yaptığını, hangi ortamda bulunduğunu, ne konuştuğunu takip etme lüksüne sahip olabilecek. Facebook ve Apple firmaları da ar-ge süreçleri biter bitmez piyasadaki yerlerini alacaklardır. Rekabet artınca da donanımsal ürün gözlükten lense doğru gelişecektir.

Eğitimde Google Glass?

Konu yaşamın her alanını etkileyen boyutta olduğu için şüphesiz eğitimde de birçok alanda farklı fonksiyonlarda kullanılacaktır. Uzaktan eğitimde özellikle ölçme değerlendirme aşamasında, öğrenci takip sistemi olarak veya yaparak yaşayarak öğrenmede kullanım ilk akla gelenler. Bakalım Mayıs 2012 gibi satışa sunulması beklenen ürün hayatımızda neleri değiştirecek.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=4EvNxWhskf8″ width=”800″ height=”600″]

Bu arada her şey yukarıda olduğu kadar harika işlemeyebilir.

[su_youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=t3TAOYXT840″ width=”800″ height=”600″]

Yorum Ekle